sobota, 17 listopada 2012

Zmiany psychiczne u ciężarnej - trzeci trymestr

Ostatnie trzy miesiące ciąży zazwyczaj wiążą się już z myślami o porodzie. Obawy dotyczące porodu mogą wiązać się z samym tym wydarzeniem (czy bardzo będzie bolało, czy dziecku nic się nie stanie, jak wszystko będzie przebiegało), jak i z tym, co będzie działo się później (czy będę dobrą mamą, jak urodzenie się dziecka wpłynie na mój związek). To, że możesz odczuwać niepokój, a nawet lęk, jest na tym etapie normalne. Ostatnią rzeczą, jakiej Ci potrzeba, jest zamartwianie się, że się denerwujesz;)

Mimo obaw, ciężarne kobiety raczej z utęsknieniem czekają na pojawienie się dziecka. Przyczynia się do tego także fakt, że coraz trudniej jest im się poruszać, mogą pocić się nadmiernie, szybko "zasapywać". Równocześnie sporo z obawy przed nadchodzącymi zmianami kobiet chciałoby jak najbardziej oddalić od siebie moment porodu. Możesz nawet odczuwać te emocje naprzemiennie - wyczekiwanie i lęk. Czasami warto zaakceptować swoje obawy, starając się nie odczuwać z ich powodu wyrzutów sumienia - wtedy łatwiej jest poradzić sobie z nimi. Chociaż wiele na temat ciąży i porodu możemy się dowiedzieć z internetu i wielu dostępnych magazynów dla przyszłych rodziców, często najbardziej przydatne okazują się "rozeznania środowiskowe", czyli rozmowy z mamą, ciocią czy babcią o ich doświadczeniach związanych z porodem. Trzeba jednak pamiętać, ze przez ostatnie lata pojawiło się wiele nowinek i udogodnień związanych z czasem ciąży i z porodem - jeśli jesteś ich ciekawa, może warto rozejrzeć się za dobrą koleżanką, która niedawno urodziła dziecko.

Wraz ze zbliżającym się porodem możesz zauważyć u siebie tzw. syndrom "zakładania gniazda" - wiele kobiet przed wyznaczonym terminem porodu sprząta jeszcze gruntownie mieszkanie, aby przygotować je na przyjęcie dziecka. Zachowaniom tym może towarzyszyć myśl, że po porodzie nie będzie już na to czasu. Jeśli tak myślisz i masz dość siły na porządki, nic nie stoi im na przeszkodzie. Pamiętaj jednak, aby w ostatnim okresie ciąży zbytnio się nie przemęczać. Twoje dziecko bardziej potrzebuje teraz wypoczętej mamy, niż, dajmy na to, wyczyszczonych od tyłu szaf;)

Trzeci trymestr ciąży to także czas, gdy rozwój dziecka i jego szybkie przybieranie na wadze powodują zazwyczaj u ciężarnych dolegliwości fizyczne, taki jak bóle pleców, żylaki, szybkie męczenie się. Zdarzać się może pewne spowolnienie w myśleniu, problemy z pamięcią i koncentracją, szybkim podejmowaniem decyzji. Możesz odczuwać niechęć do rozwiązywania problemów i wysiłku umysłowego. Cały organizm jest już bowiem zmęczony poprzednimi miesiącami ciąży, a także przygotowuje się do wielkiego wysiłku, jakim będzie dla niego poród.



Więcej informacji na ten temat można znaleźć w książce pani Emilii Lichtenberg-Kokoszki pt. Ciąża zagadnieniem biomedycznym i psychopedagogicznym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz