piątek, 16 listopada 2012

Objawy ciaży

Jakie objawy mogą sugerować, że jesteś w ciąży? Wiele z nich znasz na pewno z obiegowych opinii lub telewizji. Część z nich jest wyraźnie odczuwalna, wiele zmian zachodzi też wewnątrz organizmu kobiety i można nawet ich sobie nie uświadamiać.

Pierwszym sygnałem jest oczywiście brak krwawienia miesięcznego. Powszechnie znane są też mdłości, wymioty, zasłabnięcia, niechęć do spożywania niektórych pokarmów, a z kolei wielka ochota na inne. Może pojawić się zgaga, ślinotok, czy podwyższenie temperatury podstawowej ciała. Żeby spojrzeć na sprawę z bardziej pozytywnej strony, pozwolę sobie nadmienić, że niektórzy uważają, iż wszystkie te dolegliwości to wręcz błogosławieństwo, które sprawia, że nie mamy już ochoty na papierosy ani alkohol - dzięki temu chronione jest nasze dziecko.

Piersi już od początku ciąży mogą stać się bardzo wrażliwe. Gruczoły sutkowe stają się obrzmiałe, czasem bolesne. Powszechnie znane są też wywoływane zmianami hormonalnymi "humory".

Cały organizm kobiety przygotowuje się do ciąży. Pojawiają się zmiany w układzie krwionośnym i oddechowym (teraz będzie potrzeba więcej tlenu), macica powiększa się, odpowiednie zmiany zachodzą także w szyjce macicy. Kobiety w ciąży są szczególnie narażone na - tym razem znów zauważalne - zmiany w obrębie jamy ustnej, takie jak obrzęk i krwawienie dziąseł, a także problemy z zębami (rozwijający się układ kostny dziecka potrzebuje dużo wapnia, które pobiera od mamy).

Liczna zmiany zachodzą również w układzie pokarmowym kobiety. Ważna jest teraz odpowiednia dieta. Często mówimy, że ciężarna powinna "jeść za dwóch", ale to duża przesada, zwłaszcza na początku ciąży, kiedy dziecko jest przecież jeszcze zupełnie malutkie i nie potrzebuje aż tak nieprawdopodobnych ilości jedzenia, jakie nieraz wchłaniamy;) Dieta powinna być zróżnicowana, ale nie nazbyt obfita. Z drugiej strony - zbyt małe przybieranie na wadze przyszłej mamy też może budzić niepokój. Współcześnie najczęściej stosowany jest wykres BMI, który dokładnie określa, jak powinien postępować wzrost masy ciała w kolejnych miesiącach ciąży. Pamiętaj, że nadmierne spożywanie pokarmów w czasie ciąży nie tylko z czasem utrudni Ci poruszanie się z i tak już pokaźnym brzuszkiem, ale też nie pomoże w dochodzeniu do formy po porodzie;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz